Możemy wyróżnić 6 rodzajów herbat. Podział ten opiera się głównie na sposobie i stopniu utlenienia się liścia herbacianego,a co za tym idzie również na kolorze liścia oraz uzyskanego po zaparzeniu naparu.

Herbata zielona
Powstaje z liści nie poddanych fermentacji, co sprawia, że zachowuje więcej cennych właściwości oraz ma zupełnie inny kolor i smak, niż herbata czarna. Różne gatunki tej herbaty dają napar koloru żółtego o delikatnym i świeżym aromacie. Jest to najstarszy rodzaj herbaty, najpopularniejszy w Azji. Herbata zielona posiada właściwości odchudzające, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a oprócz tego zapoiega miażdżycy, chorobie Alzheumera, pobudza mózg do pracy, zapobiega nadciśnieniu i innych chorobom układu krwionośnego.
Istnieją różne gatunki tej herbaty tj.: Japońska Sencha, Gunpowder, Tanzania green, Long Jing (Smocza studnia), Bancha, Matcha

Herbata biała
Produkowana jest z nierozwiniętych, pąków bardzo młodych liści krzewu herbacianego. Nie poddaje się ich fermentacji, jedynie delikatnie suszy. Herbata ta uchodzi za najszlachetniejszy rodzaj herbaty. Charakteryzuje ją delikatny, biały puszek, którym pokryte są młode pąki i to właśnie jemu zawdzięcza swoją nazwę. Ma wyjątkowo delikatny i orzeźwiający smak oraz subleny aromat. Warto zapamiętać, że jest cennym źródłem antyoksydantów oraz polifenoli, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób układu krwionośnego. Ma też silne działanie pobudzające, dlatego może zastąpić kawę.
Istnieją różne gatunki tej herbaty tj.: Pai Mu Tan, Long zhu, White monkey, Silver needle, White Mao Feng

Herbata żółta
Sposób produkcji, jest początkowo zbliżony do herbaty zielonej. Lecz herbata żółta poddawana jest dodatkowo procesowi fermentacji nieenzymatycznej podczas której nabiera żółtej barwy. Herbata ta jest bardzo rzadka. Zaiwera niską zawartość teiny, dlatego chętnie pijana jest w godzinach wieczornych. Zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby układu krążenia oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu, a także oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia trawienie, niepodrażniając przy tym żołądka.
Istnieją różne gatunki tej herbaty tj.: Yellow tea

Herbata czarna
Uzyskuje się ją w wyniku czteroetapowego procesu, który obejmuje: więdnięcie liści, ich skręcanie, fermentację oraz suszenie. Dzięki procesowi pełnej fermentacji, zyskuje charakterystyczny, intensywny smak i aromat. Jest najpopularniejszym rodzajem herbaty spożywanym w Europie. Uprawia się ją zarówno w Chinach, jak i w Indiach , a także na mniejszą skalę w krajach afrykańskich. W Chinach uznaje się ją za herbatę czerwoną ze względu na kolor uzyskanego naparu, na Zachodzie zaś uchodzi za herbatę czarną z powodu koloru liści. Cechą charakterystyczną dla czarnej herbaty jest wysoka zawartość teiny, która ma właściwości pobudzające. Warto też zaznaczyć, że pobudza ona układ trawienny do pracy, obniża ciśnienie tętniczę, wzmacnia naczynia krwionośne oraz zapobiega próchnicy zębów.
Istnieją różne gatunki tej herbaty tj.: Yunnan Golden Beauty No.1, Yunnan Mao Feng, Assam gentleman, Gruzińska, Darjeeling First Flush, Ceylon

Herbata czerwona (pu-erh)

Liście herbaty najepierw krótko się suszy, a następnie poddaje procesowi fermentacji i leżakowania. Herbata ta posiada specyficzny ziemisty smak i charakterystyczny zapach. Zyskała dużą popularność ze względu na właściwości zdrowotne i odchudzające. Pobudza ona układ trawienny, przyspiesza spalanie tłuszczu, zwalcza infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym, oczyszcza organizm z toksyn, obniża poziom złego cholesterolu oraz wpływa na poprawę pamięci i koncetracji.
Istnieją różne gatunki tej herbaty tj.: Pu-rh 15letni

Herbata oolong
Powstaje w procesie częściowej fermentacji (utlenienia), jest to coś pomiędzy herbatami zielonymi i czarnymi. Jej smak różni się w zależności od sposobu zbiorów i obróbki, najczęściej określa się go jako kwiatowy, miodowy, orzechowy. Posiada ona również właściwości zdrowotne, przyspiesza metabolizm, obniża poziom cholesterolu, zapobiega próchnicy zębów, zwalcza wolne rodniki, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, przeciwdziała starzeniu się komórek, pomaga kontrolować cukrzycę, wzmacnia kości oraz układ odpornościowy.
Istnieją różne gatunki tej herbaty tj.: Oolong Milk Flavour, Tie Guan Yin

Zostaw komentarz